Krótkometrażowy film pt. "Wybrane" – stworzony na 100-lecie kobiet w Policji Polskiej
Strona jest w trakcie budowy. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i prosimy o cierpliwość! 😊
Krótkometrażowy film pt. "Wybrane" – stworzony na 100-lecie kobiet w Policji Polskiej
"Wybrane" to film o początkach państwowej Policji Kobiecej w dwudziestoleciu międzywojennym. Fabuła filmu przywołuje jedną z zakończonych spektakularnym sukcesem akcji policjantek na warszawskiej Pradze. W parku została porwana mała dziewczynka, córka amerykańskiego Konsula, którą za wszelką cenę trzeba odnaleźć...
Film "Wybrane" już dostępny! Zobacz teraz!
Film będzie dostępny na YouTube - kanał „Jednym Krokiem”! Dołącz do grona wspierających w progu „Produkcje oryginalne” za jedyne 7,99 zł/miesiąc (można zrezygnować w każdej chwili) i zyskaj dostęp do przyszłych wyjątkowych materiałów tworzonych specjalnie dla naszych widzów. Nie przegap okazji, by być częścią naszej społeczności!
*Aby obejrzeć film "Wybrane", wykup wsparcie kanału na YouTube "Jednym Krokiem" na poziomie "Oryginalne Produkcje".
Możliwość udostępnienia filmu na wydarzenia związane z 100-leciem kobiet w Policji
Informujemy, że istnieje możliwość udostępnienia filmu podmiotom organizującym wydarzenia z okazji 100-lecia kobiet w Policji. Film jest udostępniany bezpłatnie. Jeśli chcieliby Państwo wyświetlić film podczas obchodów, prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.
Do każdej propozycji podchodzimy indywidualnie, aby jak najlepiej dopasować się do charakteru wydarzenia.
Historia powstania filmu „Wybrane"
Geneza filmu „Wybrane", dedykowanego 100-leciu służby kobiet w polskiej Policji, sięga października 2023 roku. To właśnie wtedy Krystyna Sobańska-Stępień, zainspirowana premierą filmu „Piękna Złotniczka", na której była gościem, wyszła z inicjatywą stworzenia nowego dzieła. Po seansie zwróciła się do producentów, Adriana Tarnowskiego i Mateusza Zaojskiego, proponując wspólne przedsięwzięcie filmowe, które uhonoruje wkład kobiet w polską formację policyjną.
Już w grudniu 2023 roku rozpoczęto prace nad scenariuszem. Równolegle trwały intensywne działania związane z poszukiwaniem odpowiednich plenerów zdjęciowych oraz pozyskiwaniem partnerów i darczyńców, niezbędnych do sfinansowania produkcji. Przełomowym momentem okazało się przyznanie w maju 2024 roku Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na realizację projektu w dziedzinie twórczości artystycznej, co znacząco wsparło realizację filmu.
Zdjęcia do „Wybranych" ruszyły w czerwcu 2024 roku i były kontynuowane przez cały lipiec. Ekipa filmowa pracowała w malowniczych i historycznych zakątkach Lublina, wykorzystując potencjał Starego Miasta, Ogrodu Saskiego, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”. W celu zapewnienia historycznej dokładności i autentyzmu, realizatorzy odwiedzili również Biuro Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Po zakończeniu etapu zdjęciowego, od sierpnia do listopada 2024 roku, trwały intensywne prace postprodukcyjne. Ważnym wydarzeniem, budzącym duże zainteresowanie i oczekiwanie na premierę, było opublikowanie pierwszego zwiastuna filmu 11 listopada 2024 roku.
Kulminacją dotychczasowych prac była uroczysta prapremiera filmu, która odbyła się 14 grudnia 2024 roku w lubelskim Kinie Bajka. Zgromadziła ona aktorów, statystów, członków ekipy filmowej oraz partnerów i darczyńców projektu, którzy jako pierwsi mieli okazję zobaczyć efekt wspólnych wysiłków.
W styczniu 2025 roku rozpoczęto finalny etap prac nad filmem. Na podstawie anonimowych recenzji i opinii wprowadzono ostatnie poprawki, przygotowując „Wybrane" do szerokiej dystrybucji.
Film „Wybrane" jest nie tylko hołdem dla policjantek, ale również świadectwem pasji, owocnej współpracy oraz zaangażowania licznych osób i instytucji, które przyczyniły się do jego powstania.
Film powstał przy współpracy z:
▶ Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie Dyrektor Agnieszka Walkiewicz - Puła
▶ Zespołem Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie Dyrektor Halina Rybczyńska
▶ Katedrą Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS w Lublinie
▶ Lubelskim Funduszem Filmowym
▶ Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 Prezes Michał Krzysztof Wykowski
▶ IPA Region Pałac Mostowskich Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Przewodniczący Leszek Andrzejewski
▶ IPA Region Podkarpacki Przewodnicząca Beata Raus
▶ IPA Region Włodawa Przewodnicząca Bożena Szymańska
▶ ZSO Nr 2 im. Stanisławy Filipiny Paleolog w Lublinie Dyrektor Jacek Furtak
▶ Muzeum Pojazdów Zabytkowych w Lublinie Jarosław Janowski
▶ Pracownia Artystyczna TRAF w Lublinie Barbara Ławnik
▶ Wymienialnia Ubrań w Lublinie Jolanta Próchniak
▶ Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka
▶ Opera Lubelska Dyrektor Kamila Lendzion
▶ Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie
▶ Wydział Edukacji Historycznej Biura KGP
▶ Gazeta Policyjna
▶ GRH „Szewron”Żyrardów
▶ GRH PP „Posterunek w Radomiu „
▶ Pizzeria „Rykowisko” w Lublinie Adam Puchala
▶ Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie
Finansowany:
▶ Stypendium Prezydenta Miasta Lublin
▶ Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego
▶ Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Krosno
▶ SWG IPA Rejon Pałac Mostowskich
▶ Grupa Rowerowa IPA Włodawa
▶ Daniel IPA
▶ Ośrodek Wypoczynkowy RANCZO Okuninka
▶ Bistro Podolanka
▶ Rykowisko - Pizza & Snack
▶ Prywatni darczyńcy - Zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/uu5f6c)
Historia Policji Kobiecej w Polsce
W 1923 roku, pod wpływem wyrażonego przez Ligę Narodów zaniepokojenia wzrostem prostytucji, przestępczości wśród nieletnich i przestępstw związanych z handlem ludźmi, polska Policja Państwowa zaczęła rozważać powołanie osobnej sekcji kobiecej. Za takim rozwiązaniem optował m.in. Polski Komitet Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi. Początkowo powołano, kierowane przez weterankę Ochotniczej Legii Kobiet porucznik Stanisławę Paleolog, Centralne Biuro dla Międzynarodowego Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi w Rzeczypospolitej Polskiej, działające w ramach Departamentu II MSW.
Ostatecznie 26 lutego 1925 roku komendant główny Policji Państwowej podpisał rozporządzenie zezwalające na przyjmowanie do pracy w Policji Państwowej kobiet. Po przeszkoleniu przyjęto pierwszych 30 policjantek i do 1930 roku ich liczba wzrosła do 50. Kandydatkami mogły zostać jedynie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat, odznaczające się dobrym zdrowiem, przynajmniej 164 centymetrami wzrostu oraz krótkimi włosami. Ponadto musiały dostarczyć świadectwo moralności, opinię na swój temat wystawioną przez jedną z organizacji kobiecych oraz zapewnić, że przez 10 lat od przyjęcia do służby nie wyjdą za mąż.Większość policjantek z pierwszego naboru skierowano do warszawskiej Brygady Sanitarno-Obyczajowej. Dość szybko praktyka wykazała, że policjantki sprawdzają się często lepiej niż ich koledzy w sytuacjach zatargów ulicznych, w pracy z nieletnimi czy w interwencjach dotyczących przemocy domowej i przestępstw na tle seksualnym. Policjantki dobrze współpracowały także z organizacjami społecznymi zajmującymi się walką z handlem ludźmi i sutenerstwem, jak tzw. misje dworcowe, towarzystwa ochrony kobiet czy katolickie zakony kobiece.
Od 1935 roku polskie funkcjonariuszki nosiły mundur policyjny.
W sierpniu 1935 roku utworzono przy Wydziale IV Komendy Głównej Policji samodzielny Referat dla Spraw Oficerów i Szeregowych-Kobiet, kierowany przez podkomisarz Stanisławę Paleolog. Powstał wtedy specjalny, 9-miesięczny kurs dla kobiet-szeregowych, którego absolwentki kierowane były w charakterze posterunkowych do jednostek prewencji lub śledczych. Oddziały Policji Kobiecej działały w Warszawie, Wilnie, Krakowie, Lwowie i Łodzi. Poza osobnymi jednostkami kobiecymi, policjantki przydzielono także do brygad kryminalnych lub izb zatrzymań nieletnich w Poznaniu, Gdyni, Kaliszu, Lublinie i Stanisławowie. Do końca 1936 roku przyjęto do służby kolejnych 112 kobiet, a w kolejnych latach każdego roku przyjmowano dodatkowych kilkadziesiąt. W sumie do wybuchu II wojny światowej kursy w warszawskiej Szkole Oficerów Policji Państwowej ukończyło około 300 policjantek.
W czasie kampanii wrześniowej większość służb kobiecych polskiej policji podzieliła los swoich kolegów z lokalnych komisariatów. Sama Stanisława Paleolog, w 1939 roku awansowana do stopnia komisarza, odłączyła się od transportu ewakuacyjnego Sztabu Komendy Głównej Policji Państwowej i, wraz z częścią kompanii szkolnej policjantek, wzięła udział w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. W czasie okupacji służyła w granatowej policji, a równocześnie w ramach Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa szkoliła przyszłe kadry kobiece dla powojennej policji polskiej. Po wojnie pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie współpracowała ze Scotland Yardem, a w 1952 roku opublikowała pierwszą monografię polskiej policji kobiecej pt. The Women Police of Poland 1925–1939.
Żródło: Wikipedia CC BY-SA 4.0 - https://pl.wikipedia.org/wiki/Policja_kobieca